PTZ - PRŞ : 12:00 - 20:00 | CTS : 10:00 - 20:00
0212 230 44 04
info@rehabayar.com
0212 230 44 04

Özgeçmişim

Sevgili dostlarım...

Kısaca geçmişimden bahsetmek gerekirse:

Samsun'da doğdum. Liseyi bu şehirde 19 Mayıs Lise'sinde okudum.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp fakültesi'nin 1982 mezunlarından biriyim.

Doktor olduktan sonra mecburi hizmetimi Trabzon ili Şalpazarı Geyikli Sağlık Ocağı'nda 1982-85 yılları arasında tamamladım.

Mecburi hizmet sonrası Cerrahpaşa Tıp Fak. Psikiyatri Ana Bilim Dalı'nda asistanlığıma başladım.

1990 yılında bu kurumda asistanlığımı tamamlayarak ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı oldum.

Askerliğimi 1990-92 yılları arasında Diyarbakır Asker Hastanesi'nde tamamladım.

Askerlik sonrası Cerrahpaşa Tıp Fakültesine döndüm. 1998 yılında Doçent 2009' da Profesör oldum.

Uzun yıllar (neredeyse bir ömür) çalıştığım kurumumda pek çok öğrenci ve asistanın yetişmesinde emeğim geçmiştir.

2012 yılında muayenehanemi açtıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde sadece öğretim görevlisi olarak çalışmakta ve hastalarıma muayenehanemde hizmet vermekteyim.

2007 yılından itibaren Cerrahpaşa Etik Kurulu'nda üyelik yapmaktayım.

Bekarım. İngilizce biliyorum.

Türk Sanat Müziği ile uğraşıyorum. Evimde beslediğim 4 kedim var.

Sizlere psikiyatrik yaklaşımım hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum:

Modern Psikiyatride rasyonel ilaç kullanımının önemi tartışılamaz. Bir çok psikiyatrik hastalıkta beyinde biyokimyasal bozukluklar olduğu gösterilebilmekte ve bilgilerimiz arttıkça hastalıkların organik nedenlerini daha iyi anlayabilmekteyiz. Bu gelişmelere bağlı olarak günümüzde daha etkili ilaç tedavileri kullanıma girmektedir.

Psikiyatrik hastalıkları tedavi edebilmek için beyindeki biyokimyasal dengesizliği düzeltecek ilaç kullanmak gerekli fakat tek başına yeterli değildir. Bu anlamda daha etkili bir tedavi için daha kapsamlı bir yaklaşım gereklidir

Biyo-psiko-sosyal model nedir?

Benim de psikiyatrik görüşümü yansıtan bu model psikiyatrik bozukluğu sadece hastalık belirtileri ve onların tedavisi olarak ele almaz. Hastayı genetik özellikleri, diğer tıbbi hastalıkları, geçirdiği travma ve yaşanmışlıkları, aile problemleri, iş yaşamındaki sorunları ve toplumsal uyumu ile bir bütün olarak ele almaya ve anlamaya çalışır.

Hastalık bulgularını düzeltmek için ilaç tedavisi uygularken, beraberinde hastanın stresini, sorunların, çatışmalarını yenebilmesi için farkındalığını arttırmasına ve bunlarla başa çıkma kapasitesini geliştirmesine yardımcı olur. Ailesi ve çevresi ile olan çatışmalarını düzeltmesi ve davranışlarını daha uyumlu hale getirmesine yardımcı olunur.

Bir psikiyatrik hastayı biyo-psiko-sosyal model yardımı ile değerlendirdiğimizde her hastanın diğerlerinden farklı özellikleri olduğunu görürüz. Yani her hastanın hastalığı kendine özgüdür ve ona göre özel bir yaklaşım gerektirir.

Sağlıklı günlerde görüşmek dileklerimle...

Prof. Dr. M. Reha BAYAR

İletişim

  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  0212 230 44 04
  Halaskargazi Cad. Sema Apt. No:119 Kat:3 Daire: 6 Osmanbey / Şişli / İstanbul

Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.