PTZ - PRŞ : 12:00 - 20:00 | CTS : 10:00 - 20:00
0212 230 44 04
info@rehabayar.com
0212 230 44 04

Uçak Korkusu

Uçak korkusu, uçma korkusu veya uçak fobisi olarak adlandırılan korku en sık görülen fobik bozukluklardan biridir.

Fobik bozukluklar:  Özgül fobiler ve sosyal fobi olarak ikiye ayrılırlar ve anksiyete bozuklukları kapsamında değerlendirilir. Sosyal fobiden i ba bir yazıda geniş olarak bahsedilmiştir.

Fobi bir durum veya nesneden ve uygunsuz aşırı derecede korkmak anlamına gelir. Uçak korkusu uçakla uçarak seyyahat etmekten aşırı derecede korkma durumuna verilen addır. Bu kişiler uçağa binemezler. kara ulaşımı ve deniz ulaşımını tercih ederler. Kıtalar arası yolculuklar bu kişiler için gerçekleştirmesi çok zor olan durumlardır. Uçağa binme korkuları vedeni ile bir çok şeyden mahrum kalırlar. Bu durum evde oturan ve çok aktif bir hayat yaşamayan kişiler için çok büyük sorun teşkil etmez. Fakat mesleği gereği çok sık yolculuk etmesi gereken kişiler için büyük bir sorundur. Bazen yolculuklara çıkmada alkol alınarak bu korkuya katlanmaya çalışılınır. Bu durumda korkuya çok büyük sıkıntı ile katlanılabilir veya korku bir panik atak seviyesine çıkabilir ve ciddi sorunlar oluşur.

Tedavisinde ilaç tedavisi ve davranışcı bilişsel psikoterapi kullanılır.

Prof. Dr. M. Reha Bayar

İletişim

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  0212 230 44 04
  Halaskargazi Cad. Sema Apt. No:119 Kat:3 Daire: 6 Osmanbey / Şişli / İstanbul

Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.