PTZ - PRŞ : 12:00 - 20:00 | CTS : 10:00 - 20:00
0212 230 44 04
info@rehabayar.com
0212 230 44 04

Gebelik ve Psikiyatrik Hastalıklar

Makale Dizini

Gebelik ve doğumla  ilgili psikiyatrik hastalıklar

 

Gebelik ve lohusalık süreci üretkenlik yaşındaki kadının psikiyatrik hastalıklar açısından risklere açık olduğu bir dönemdir

 

Daha önce konulmuş bir psikiyatrik hastalık tanısı olan veya önceki gebelik ve sonrasında psikiyatrik bir hastalık geçiren kadınlarda yeni bir gebelik ve lohusalık döneminde psikiyatrik hastalığın tekrarlama riski yüksektir. Daha önce bu süreçte ağır bir psikiyatrik hastalık geçiren kadınların, hastalığın tekrarlama riskini ayrıca bu dönemde ilaç seçim ve kullanımındaki kısıtlılık ve sıkıntıları da göz önüne alarak yeni bir gebeliğe karar vermeleri önerilir.

Genel olarak kabul edilen Kural "Gebeliğin ilk üç ayında hiç ilaç kullanılmamasıdır".

 Anne sağlığı açısından (epilepsi gibi) sürekli ilaç kullanılmasının zorunlu olduğu hastalıklar dışında bu kural geçerlidir. İlaçlar gebelikte kulanılma risklerine göre sınıflandırılır. Psikiyatrik hastalıklar ile ilgili bilgi birikimi yeteri kadar olmasada ilk üç ay sonrasında tedavide kullanılacak ilaçlar mevcuttur. Bilmeden gebeliğin ilk üç ayında (özellikle ilk 15 gün) kullanılması riskli ilaç kulanıldığı zaman bu durum aileyi özellikle anneyi zor bir karar vermekle baş başa bırakmaktadır. Böyle bir duruma düşmemek için psikiyatrik ilaç kullanan ve üretgen yaşta olan kadınların bu dönemde gebe kalmamaya çok dikkat etmeleri gerekir.

Prof. Dr M. Reha BAYAR  

2016

 

İletişim

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  0212 230 44 04
  Halaskargazi Cad. Sema Apt. No:119 Kat:3 Daire: 6 Osmanbey / Şişli / İstanbul

Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.