PTZ - PRŞ : 12:00 - 20:00 | CTS : 10:00 - 20:00
0212 230 44 04
info@rehabayar.com
0212 230 44 04

Manik Bozukluk Nedir ?

Makale Dizini

 

Manik hastalar çoğunlukla kendi istekleri dışında aile tarafından ya da güvenlik güçlerinin yardımı ile muayeneye getirilirler. Hastaların hastalıkları ile ilgili farkındalıkları (iç görü) yoktur ve durumlarından memnundurlar.

 

 

Hasta olmadıklarını iddia ederek muayene olmayı reddederler. Alaycı, küçümseyen bir tavır içindedirler çabuk öfkelenirler hatta agresif davranırlar ve kaçma eğilimi gösterirler. Kendini getirenleri ve doktoru dava edeceklerini söyler ve tehditler savurabilirler

Mani bir duygu-durum değişikliğidir. Özellikleri şunlardır:

En az bir hafta süren,  her zamanki kişisel işlevselliği değiştirecek ölçüde belirgin, kendini aşırı derecede neşeli ve iyi hissetmek, bazen öfke ve çabuk kızmanın da hakim olduğu  değişken bir ruh  yapısının olması.

Bu ruhsal duruma eklenen:

Kendini büyük ve önemli hissetme

Uyku ihtiyacında azalma veya uyumama

Aşırı süratli, yüksek sesli ve araya girmenin zorlaştığı (basınçlı) konuşma biçimi

Bir düşünceden diğerine hızlı geçişlerin olması (fikir uçuşması).

Dikkatin bir noktada odaklanmasında zorluk. Dikkatin dağılması

Konuşma ve düşüncedeki hızlanma ile birlikte hareketlilikte artma ve yorulmak bilmemek.

Zevk veren aktivitelere aşırı düşkünlük. dürtülerde artış ve bunları kontrol etmede zorluk. Aşırı para harcama, seks, kumar oynamak, abartılı ve göze batan süslenmek ve giyinmek gibi 

Dini ve vatanserlik duygularında artma ve bunların konuşma ve davranışa yansıması.

Bireysel ve toplumsal İşlevselliği bozacak düzeyde duygudurumdaki aşırı mutluluk ve iyilik hali ile birlikte yukarda belirtilen özelliklerden bir kısmının birlikte görülmesi kişinin manik bozukluk olduğunu gösterir.

 

M. Reha BAYAR

 

İletişim

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  0212 230 44 04
  Halaskargazi Cad. Sema Apt. No:119 Kat:3 Daire: 6 Osmanbey / Şişli / İstanbul

Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.