PTZ - PRŞ : 12:00 - 20:00 | CTS : 10:00 - 20:00
0212 230 44 04
info@rehabayar.com
0212 230 44 04

Borderline Kişilik Bozukluğu

Sınırda kişilik bozukluğun temel özellikleri kişiler arası ilişkilerde impulsif (fevri) davranışlar, benlik algısında ve duygulanımda aşırı değişkenlik ve tutarsızlıktır. Bu bozukluğu gösteren hastalarda aşırı stress altında halüsinasyon, vücut imajında bozulma, yanlış yorumlama gibi psikotik özellikler ortaya çıkabilir.

Sık görülen intihar düşünceleri ve girişimleri , kendine zarar verme davranışları nedeni ile yaralanma ve hatta ölüm meydana gelebilir.

Borderline kişilik bozukluğu olan kişilerin hayatında  belli ve sürekli bir mesleğe sahip olamama, iş kaybı, eğitimi tamamlayamama, evliliği sürdürememe ve boşanma gibi ciddi sorunlara sıklıkla rastlanır.

Genellikle çocukluk dönemlerinde yaşanmış fiziksel ve cinsel istismar, ihmal edilme, anne baba kaybı veya ayrılığı gibi bir öyküleri vardır.

Beraberinde en sık görülen bozukluklar major depresyon, alkol ve madde kullanımı ile ilgili bozukluklar, yeme bozuklukları (özellikle blumia), posttravmatik stres bozukluğu ve dikkat eksikliği- hiperaktivite bozukluğudur.

Diğer pek çok kişilik bozukluğu ile birlikte bulunabilir.

Borderline kişilik bozukluğunun seyri oldukça değişkenlik gösterir.En sık görülen form genç erişkinlikte,  ciddi duygulanım ve dürtü kontrol bozukluğu ile sağlık kurumlarına sık sık başvurular ile karakterize kronik instabilite ile giden durumdur. İşlevsellikte bozulma ve intihar riski genç erişkinlik döneminde daha fazladır ve ilerleyen yaşla azalır.

Borderline kişilik bozukluğu olan hastaların akrabalarında bu bozukluğun görülme oranı  genel topluma göre yaklaşık beş kat daha fazladır.

İletişim

  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  0212 230 44 04
  Halaskargazi Cad. Sema Apt. No:119 Kat:3 Daire: 6 Osmanbey / Şişli / İstanbul

Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.