PTZ - PRŞ : 12:00 - 20:00 | CTS : 10:00 - 20:00
0212 230 44 04
info@rehabayar.com
0212 230 44 04

Obsesif Kompulsif Bozukluğun Görülme Sıklığı

Dünyada bu hastalıktan etkilenen 50 milyondan fazla insan olduğu düşünülmektdir. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü tarafından yapılan epidemiyolojik alan taraması ( ECA ) öncü çalışmalarına  OKB yaygınlığı beklenenden fazla çıkmıştır.

 

ECA ve daha sonra yapılan benzer metodolojili çalışmalarda dünya genelinde yaşam boyu yaygınlığı % 2-3 olarak bulunmuştur. Bu oran temel alındığında 50 milyondan fazla insanın bu hastalıktan etkilendiği hesaplanmaktadır. Bu ise dünyadaki depresyon hasta sayısının  yarısı  ve şizofren hasta sayısından daha fazla bir OKB populasyonunu işaret eder. OKB yaygınlığının sosyo-ekonomik durum, eğitim ve etnik farklardan fazla etkilenmediği görülmektedir. Çocuklar gelişimleri sırasında yaygın obsesif semptomlar göstermekle birlikte bunların çok azı OKB olarak gelişmektedir. Yaşam boyu yaygınlık erişkinlerdeki ile aynı oranda % 2 olarak bildirilmektedir.

İletişim

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  0212 230 44 04
  Halaskargazi Cad. Sema Apt. No:119 Kat:3 Daire: 6 Osmanbey / Şişli / İstanbul

Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.