PTZ - PRŞ : 12:00 - 20:00 | CTS : 10:00 - 20:00
0212 230 44 04
info@rehabayar.com
0212 230 44 04

Sosyal Fobinin Sıklığı ve Başlangıç Yaşı Nedir?

Sosyal fobi erken yaşlarda başlayan, kronik  seyir gösteren ve sık rastlanan bir psikiyatrik bozukluktur.

Sosyal fobini  yaşam boyu prevalansı ile ilgili çalışmalarda, kullanılan tanı kriterlerine göre prevalans %7 ile %13 arası oranlar bulunmuştur.

Batı toplumlarında Major Depresyon, Alkol Bağımlılığı ve Basit Fobi den sonra dördüncü sıklıkta görülen psikiyatrik bozukluktur.

Tanı almış hastaların yaklaşık üçte ikisinin Yaygın Tip sosyal fobi olduğu tahmin edilmektedir.

Sosyal fobi tipik olarak erken yaşlarda başlayan, sürekli bir seyir göstererek kronikleşen ve kişinin yaşamını olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Ortalama başlangıç yaşı 16 civarı olmakla birlikte hastaların tedavi için başvurmaları 25 yaşları civarındadır.

Prof. Dr. M. Reha Bayar

İletişim

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  0212 230 44 04
  Halaskargazi Cad. Sema Apt. No:119 Kat:3 Daire: 6 Osmanbey / Şişli / İstanbul

Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.