PTZ - PRŞ : 12:00 - 20:00 | CTS : 10:00 - 20:00
0212 230 44 04
info@rehabayar.com
0212 230 44 04

Sosyal Fobi ve Diğer Psikiyatrik Bozuklukların Birlikte Bulunma Sıklığı

Sosyal fobi ve diğer psikiyatrik bozuklukların eş tanılı (birlikte) olması sıktır. Sosyal fobi tanısı alan hastaların %80 ni bir diğer psikiyatrik bozuklukta göstermektedir.

Diğer anksiyete bozuklukları ( yaygın anksiyete boz., obsesif kompulsif boz., basit fobiler, panik bozukluk)  %57 lik bir oranla eş tanı sıralamasında başta gelmektedir.

Diğerleri, major depresyon ve özellikle alkol olmak üzere madde kullanım bozukluklarıdır.

Genellikle primer (önce) başlangıçlı olan sosyal fobidir.

Sosyal fobi diğer psikiyatrik bozukluklar için bir risk faktörü olduğu gibi özkıyım içinde bir risk faktörü kabul edilmektedir.

Eş tanılı psikiyatrik bozukluk görülme sıklığı bekleneceği üzere yaygın sosyal fobi alt tipinde daha fazladır.

Eş tanılı psikiyatrik bozuklukların olması hastalığın gidiş ve tedavisini olumsuz olarak etkilemektedir.

Bazen hekime başvurma nedeninin major depresyon veya alkol kullanım bozukluğu olabileceği ve böyle durumlarda sosyal fobi tanısının gözden kaçabileceği akılda tutulmalıdır

Prof. M. Reha Bayar

İletişim

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  0212 230 44 04
  Halaskargazi Cad. Sema Apt. No:119 Kat:3 Daire: 6 Osmanbey / Şişli / İstanbul

Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.