PTZ - PRŞ : 12:00 - 20:00 | CTS : 10:00 - 20:00
0212 230 44 04
info@rehabayar.com
0212 230 44 04

Demans (Bunama) Nedir?

Primer demansların yarısından fazlası Alzheimer Hastalığı demansıdır.

Demans kelimesi latince mens (zihin) kelimesinden türemiştir ve demans (demens) zihnin yitirilmesi anlamına
gelmektedir.
Bir hastaya klinik olarak demans tanısının koyulabilmesi için birkaç temel özelliğin bir arada bulunması gerekmektedir. Demans tanısı için  gereken özelliklerinden biri hastanın bilişsel fonksiyonlarında önceye göre belirgin bir kayıbın meydana gelmesidir. Demanslı hastaların zihinsel fonksiyonlarında sonradan oluşan bir bozulmada, kazanılmış zihinsel işlevlerin kaybı söz konusudur. Bu özelliği ile demans normal zihinsel işlevlerin zaten  kazanılmadığı zeka geriliği gibi gelişimsel bozukluklardan ayrılır.
Demans hastasında dikkat, hafıza, dil, görsel mekansal işlevler, yürütücü işlevler gibi kognitif zihinsel süreçlerin birinden fazlasında bozulma oluşur ve bu durum hastanın günlük yaşamsal aktivitelerinde belirgin bozulmaya neden olur.

İletişim

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  0212 230 44 04
  Halaskargazi Cad. Sema Apt. No:119 Kat:3 Daire: 6 Osmanbey / Şişli / İstanbul

Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.