PTZ - PRŞ : 12:00 - 20:00 | CTS : 10:00 - 20:00
0212 230 44 04
info@rehabayar.com
0212 230 44 04

İsmi Çok Duyulmayan 7 Psikolojik Hastalık

İsmi Çok Duyulmayan Psikolojik Hastalıklar

Bazı hastalıkların aksine isimleri çok bilinmeyen psikolojik rahatsızlıklar da vardır. İşte onların yedi tanesi... 

 

1-Capgras Sanrısı

Bu sıkıntıdaki insanlar çok yakınlarındaki birinin kendilerine benzer bir sahtekarla yer değiştirdiğine inanırlar. Bu tür bir sanrı şizofrenisi olan insanlarda daha çok yaygındır ama ayrıca demans, epilepsi hastalarında ve kafasına bir darbe almış kişilerde de görülmektedir.


2-Fregoli Sendromu

Bu Capgras Sanrısının tam tersi bir durumdur. Fregoli Sendromu durumunda olan kişiler farklı insanların aslında görünüşlerini değiştirebilen ve farklı kişiler gibi davranıp hareket edebilen insanlar olduğunu düşünürler.


3-Stockholm Sendromu

Bu sendromda olan kaçırılan bir kişi kendisini kaçıran kişiye sempati ve bağlılık geliştirmesiyle gerçekleşir. Bu sendrom genelde taciz, kaçırılma, tecavüz ve benzeri durumlarda görülmektedir.
Stokholm Sendromu ismi gerçekten olmuş bir olaydan alır. Bu İsveç, Stokholm’de 1973 yılında gerçekleşen bir banka soygunudur. Bu soygun sırasında rehin alınan kişiler kendilerini rehin alanlara o kadar büyük bir bağlılık duydular ki mahkemede onların aleyhine şahitlik yapmayı reddettiler.


4-Cotard Sendromu (Yürüyen Ceset Sendromu)

Bu sendromu yaşayan insanlar öldüklerini, yaşamsal organlarının ya da kanının olmadığını ve etlerinin çürüdüğünü düşünürler. Kadınlarda daha sık rastlanan bu sendromda olan kişiler etlerinin çürüdüğünü, nihilistik hezeyanlar, kendisine ve dış dünyaya yabancılaşma, ölümsüzlük düşünceleri, hallüsinasyonlar görülür.


5-Uzaylı El Sendromu

Bu hastalıkta olan insanlar ellerinin kendilerine ait olmadığına, kendi kontrolü olduğuna inanırlar. Uzaylı el sendromu yaşayanlar bir ruh ve bunun gibi bir şey tarafından ele geçirilmiş olduklarına inanırlar. Uzaylı el sendromundaki insanların, beyinlerinde genelde iki yarım küresi arasında bağlantı kuran corpus callosum’u hasar görmüş insanlardır.


6-Çözülmeli Füj

Bu hastalıkta olan kişi beklenmedik bir anda ve anlaşılmaz şekilde, kim olduğunun farkında olmadan ve oraya nasıl geldiği hakkında hiç bir fikre de sahip olmadan bir yerden yere dolaşırken bulunur.


7-Erotomani

Erotomani yaşayan kişiler bir başkasının kendisini delice sevdiğine inanırlar. Bu sanrıdaki kişiler ilk olarak karşı tarafın aşkını ortaya koyduğunu inanır ve bu düşüncesi için kanıtlar bulurlar. Çoğunlukla kadınlarda görülür.

 

İletişim

  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  0212 230 44 04
  Halaskargazi Cad. Sema Apt. No:119 Kat:3 Daire: 6 Osmanbey / Şişli / İstanbul

Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.